Aktuální slovíčka od Míry Procházky

Aktuální slovíčka 14.3.2023

Milí taneční přátelé!

No nazdar! To mě napadlo, když jsem si sedl k počítači, abych napsal další „Aktuální slovíčka“. Pěkně jsem to zimní psaní odfláknul! Ale o co míň píšu, o to víc učím. Sice mě mrzí, že jsem se nezmínil o úžasném 31. ročníku CSDCTS, který se kvůli mému marození posunul z října na leden, ale vracet se k tomu již nestíhám. Taneční svět se nezastaví a tak máme za sebou další taneční aktivity.

V neděli skončily jarní prázdniny. Byly hektické. Již první prázdninovou neděli vyrážím s dětmi na severní Moravu. Máme tam domluvené tancování. A abychom nejeli jen tak na otočku, vyrážíme v pět ráno. Macocha, Punkevní jeskyně, to byla první navštívená místa. Pak jedeme do Bílovce. Mám tam oblíbený penzion. To už Kristinka tuší, jaké bude velké překvapení, které jim slibuji. Určitě to není ani příjemné úterní tancování, ani návštěva krásného historického Štramberku s muzeem jeskyně Šipky, s lahodnými perníkovými uchy a stylovou architekturou, ani návštěva Valašského Meziříčí, aby Kristinka viděla, kde se před takřka deseti roky narodila, ani ZOO v Ostravě. Byť všechna tato místa byla skvělá, vrcholem byla návštěva bílovické kavárny-čajovny-cukrárny. Děti mají své idoly. Pro někoho to je slavný zpěvák, pro jiného špičkový fotbalista. Pro Mirečka s Kristinkou je to úžasná paní spisovatelka Zuzana Pospíšilová. Již nějaký čas si s ní dopisuji. Když jsem paní Pospíšilové psal poprvé, děkoval jsem jí za krásné knihy, které pro děti píše. Při odjezdu do Bílovce, jsme jich měli doma čtyřicet. Hrátky se slovy, písmenky, myšlenkami – nadchnou nejen děti, ale i dospělé.

Setkání s paní spisovatelkou bylo báječné. U kávy, čaje, zákusků jsme seděli přes dvě hodiny. Ač je pro děti obrovským vzorem, se svým talentem dokázala děti od prvního okamžiku rozpovídat a celý příjemný večer jsme strávili v družném hovoru. Každé z dětí dostalo od paní spisovatelky další dvě knížky do naší knihovničky. Moc nás potěšily, hned po příjezdu domů jsme se pustili do jejich čtení. Naopak paní Pospíšilová měla radost nejen z kytičky, ale i z košíčku křepelčích vajíček od našich křepeliček.

Doma jsme pobyli jen dva dny a už zase vyrážíme. Tentokrát i s dalšími dětmi ze Šumaváčku na akci do Jindřichova Hradce. Cestou se zastavujeme v ZOO Na Hrádečku v Horní Pěně. Už jsme tam kdysi byli a tak víme, že se máme nač těšit.

 

Akce v Hradci je sice poměrně malá. Spousta dětí marodí, jeden soubor se kvůli tomu odhlásil úplně, další přijely ve velmi omezeném počtu. Ale užili jsme si to, děti ze Šumaváčku si užily večerního square dancingu a šlo jim to skvěle. 

Přijel také Honza Benkovič. Člověk, který se v country/square/round dance světě pohybuje přibližně tak dlouho, jako já. Je naším již tradičním sponzorem, přispěl nám nemalou částkou na 31. CSDCTS, stejně tak podpořil akci v Hradci (což bylo skvělé – vzhledem k množství nemocných tanečníků a zvyšujícím se nákladům).

Přivítal jsem ho fanfárami z Aidy, dostal pytlíček šumaváčkových suvenýrů a také košíček s křepelčími vajíčky. Potvory moc nenesou, tak jich bylo nanejvýš půl košíku, ale šlo o to, udělat mu radost. Honza mi naopak předal symbolický šek na uspořádání 32. CSDCTS. Mimochodem krásně graficky zpracovaný. To jsem netušil, že peníze  v tu dobu již byly připsány na účet...

Honzo, Díky!!! Vážím si takovýchto lidí, kteří jsou ochotní přispět na pořádání ekonomicky nesoběstačných akcí pro děti.

 

Míra Procházka

 

 

Aktuální slovíčka 21.12.2022

Milí taneční přátelé!

Tak jsem to v minulých „Aktuálních slovíčkách“ zakřiknul. Měl jsem radost z toho, že konečně začínám tuto sekci webovek aktualizovat častěji. Jenže pak jsem vyrazil na taneční cesty a netušil, co mě – naštěstí jen na některých místech - čeká. Zima. Naštěstí ne všude, ale v některých tělocvičnách bylo 11 stupňů. Těch pana Celsia. Osm hodin v tenkých tesilkách a taneční košili mě pěkně odrovnalo. Tři týdny v horečkách. Když jsem se vzpamatoval, vyrazil opět za tanečníky, ochladilo se a v v některých tanečních halách bylo dokonce 8 stupňů. Prý se musí šetřit… Takže jsem po dvou týdnech práce opět dva týdny ležel. Kdybych si nedělal obden testy, myslel bych, že to je covid. Prý nachlazení a chřipka, povídal pan doktor. Další dva týdny jsem nebyl schopen zvednout ani hrnec s polévkou, natož tahat těžké reprobedny. A na nějakou aktivitu u počítače také nebylo ani pomyšlení… Proto ta dlouhá odmlka.

Výsledek? Zrušené takřka všechny podzimní víkendové akce, zrušená spousta školních pořadů.

Takže teď se konečně dostáváme do normálu, s dětmi zdobíme cukroví, které jsme napekli, větvičky do oken, zkrátka začíná nám předvánoční období. Byť později, než jindy.

V lednu se můžeme těšit na odložené CSDCTS ve Svratce, pak bych rád uspořádal na podzim zrušenou akci ve Střelicích. Zda to bude jen malé RDP nebo CSDCTS, to se rozmyslím během zimních prázdnin. A další akce nás čekají v Loučovicích. Ale to si přečtete v „Kalendáři akcí“.

A tak Vám přeji krásné Vánoce, plné pohody, radosti a hlavně zdraví!

Míra Procházka

 

 

Aktuální slovíčka 26.9.2022

Milí taneční přátelé!

Mám ze sebe radost! Ne, není to žádné neskromné hrdopyšství, ale prostě je to méně než měsíc, co jsem vám psal nová „Aktuální slovíčka“. A vy, kdo tyto stránky navštěvujete pravidelně, víte, že to není až tak samozřejmé. V posledních letech jsem je zanedbával a v covidovém období nebyly výjimkou ani tříměsíční rozestupy.

Teď však žiji tancem. Chystám nové programy na víkendovky. Povedlo se mi i přes vrozenou prokrastinaci (no, ona je to spíše zástěrka pro lenost) dopsat poslední dva roky šumaváčkových kronik. Skvěle se rozjel kroužek – pokud se skutečně přihlásí ti, kdo předběžně dali vědět, určitě naplno rozjedeme square. Za září mám za sebou 13 výukových dní, což je pro září nebývalé. Pozoruji obrovský nárůst zájmu o country tance. Jak v říjnu, tak v listopadu mám naplánovaných přes dvacet dní za callerským mikrofonem.

Tak se na vás těším – ať už ve čtvrtek na pravidelných schůzkách Šumaváčku (sledujte červený text na titulní stránce těchto webovek) či na 31. CSDCTS nebo na dalším ročníku skvělého tancování v Bludově nebo někde úplně jinde.

Krásný podzim vám přeje

           Míra Procházka

 

PS. Mimochodem – dnes je to přesně 33 let, co jsem v Loučovicích založil Šumaváček. Takže 34. taneční sezóna právě začala!!!

 

Aktuální slovíčka 31.8.2022

Milí taneční přátelé!

Máme za sebou příjemný školní rok i s dnes končícími prázdninami. Byl fajn. Sice se nepovedlo vše, co bych chtěl, ale zrealizované akce byly báječné. Stejně tak, jako byly báječné děti ze Šumaváčku, které se posunuly o pěkný kus tanečního umění dál. A ty, které vydržely do konce školního roku, začaly tančit i square dancing. Což už je známka značné pokročilosti country tanečníka. A to přesto, že jsme v zimě dva a půl měsíce netančili kvůli coidovým doporučením a v červnu jsme se nesešli kvůli marození mých dětí.

Velký dík patří všem spolupořadatelům a lektorům. Ono to není jen tak samosebou, že někdo vyslyší mou prosbu o spolupořádání či hostující callerování. Ona je za souhlasem s tím spousta práce, která mnohdy ani není vidět. Ano, byla by vidět, že není udělaná, pokud by se neudělala. Ale když se udělá, je braná jako samozřejmost, která jen tak prostě z něčeho vyplynula. Takže - Hynku, Viléme, Jarmilo… (vypůjčil jsem si tato jména z Máje, abych náhodou v novoročním frmolu na někoho nezapomněl), díky! Vážím si vaší spolupráce a pomoci!!!

Velký dík patří sponzorům a donátorům. Především Městu Vyšší Brod a panu Pavelcovi s paní Pavelcovou z Penzionu Inge.

A obrovský dík patří vám, kteří jste na naše akce jezdili, kteří jste si mne zjednávali jako lektora, ať už na víkend nebo jenom na pár hodin…

Tak už to tady zase máme. Ve školách se jede naplno, stejně jako u mne na stole. Tabulky, letáky, dokumenty, dotace, sponzoři, tanečky,… hromady papírů čekajících na zpracování. Ale hromady pomalu mizejí a to je pozitivní.

Nechci to zakřiknout, ale prozatím se neobjevují ani žádné prognózy týkající se zásadních covidových opatření.

A tak mi dovolte, abych nám všem popřál krásný a pohodový nový školní rok. Plný zdraví, pohody a radosti z tancování. A také naplněný pracovní i osobní spokojeností. Zkrátka, abychom si ten školní rok 2022/2023 užili naplno, bez jakýchkoli zádrhelů, tak, jak si to sami představujeme.

Vše nejlepší!

    Míra Procházka

 

 

 

Aktuální slovíčka 28.7.2022

„No už jsem myslel, že to tam ani nedáš!“, jako bych slyšel dobrého přítele Luboše Pršalu, jak se rozčiluje nad tím, že mi tak dlouho trvalo, než jsem na webovky dal zmínku o jeho návštěvě u nás. Pamatujete si na něj? Kdysi se o něm v médiích psalo jako o nejlepším školníkovi na světě, dnes se o něm můžeme zmiňovat jakožto o náčelníkovi spřáteleného indiánského kmene. Já, náčelník Velké Péro (jak mě někdy před třiceti roky v Jindřichově Hradci pojmenoval Basi s Honzou Valentou, na akci, kde ze mne udělali indiána tak věrohodného že ani děti ze Šumaváčku mě nepoznaly) jsem přivítal v naší osadě právě náčelníka Luboše a jeho squaw Lenku, aby s námi popili ohnivé vody a pojedli pečeného bizona (zrovna si s Kristinkou a Mirečkem děláme indiánské léto).

A tak jsme je povozili po pamětihodnostech naší prérie a užívali jsme si pět dní společných výletů.

A když se vrátím na začátek tohoto povídání – kdo jste v letech 2000 – 2016 jezdili do Tábora, ať už na CSDCTS nebo na malá RDP, či na letní tábory, tak je to právě ten pan školník, který se tam o nás obětavě staral. Mimochodem – už jsem to kdysi někde psal – když spočítám dohromady všechny noci, které jsem u něj ve škole strávil na karimatce ve spacáku, vyjde mi více než půl roku…

Škoda, že už se u něj ve škole nedají akce pořádat… Byly skvělé.

A tak se těším na podzimní setkání s vámi, byť někde jinde…

Přeji krásnou druhou polovinu prázdnin!

Míra Procházka

Když jsme přijeli na parkoviště pod stezkou v korunách...

Na Vítkově hrádku

 

V Rožmberku.

Nahoře: Luboš na Čertově stěně.

Dole: U náčelníka Velké Péro při opékání bizona.

Český Krumlov

 

                                             A úplně poslední fotka je z Vyššího Brodu.

 

 

 

Aktuální slovíčka 21.6.2022

Milí taneční přátelé!

Už jsou to takřka dva měsíce, co jsem napsal nějaká, alespoň trochu smysluplná, „Aktuální slovíčka“.  Mezi tím se tam několikrát objevilo pár pragmatických informací.

 

Dnes před polednem začalo léto. Voda na Lipně láká ke koupání (alespoň ty, kdo se ve třetí třídě netopili při školním kurzu v krytém českobudějovickém bazénu, kde byl odkrytý kanálek a já do něj zapadl, zašprajcoval se, nikdo si nevšiml, že jedno dítě chybí, a od té doby, poté co jsem nohu do krve rozedřenou z kanálku vyrval, koupání fakt nemusím), bylinky na sítech voní, aby za sychravých podzimních a mrazivých zimních večerů udělaly člověku radost, ptáci od svítání řvou jak pominutí, díky otevřeným oknům při teplých nocích je člověk vnímá sotva začnou štěbetat, ryby berou, jak kdyby týden nežraly, přesličky a jiné rostlinné haraburdí na květinových i zeleninových záhonech rostou jak z románu Den Trifidů, zkrátka nádhera. Do toho začínají růst houby. Co dřív? Sekat zahradu, plít, dělat propagaci nebo konečně vymalovat?

 

Před chvílí mi Hanka s Medvědem odsouhlasili návrh letáčku na 31. CSDCTS. Bude to tentokrát komornější, ale o to příjemnější. Opět ve Svratce. Na podzim se můžeme těšit i na akci pro dospělé v Bludově. Chystáme i několik dalších, menších akcí. A samozřejmě nebude chybět ani tradiční Summer Square Dance Party na konci srpna v Loučovicích. Jak jinak, než s hostujícím callerem Davidem Dvořákem za callerským mikrofonem.

 

A tak mi dovolte, abych vám popřál úplně báječné prázdniny, skvělé léto plné úžasných zážitků a hlavně hodně zdraví a pohody po celé nastávající dva měsíce, abychom se na podzim mohli setkat na tanečním parketu plni elánu, sil a dobré nálady.

Hezké léto!

     Míra Procházka

 

 

 

Aktuální slovíčka 23.4.2022

Milí taneční přátelé!

Sedím v sále loučovického kulturního domu a mám velkou radost. Šumaváček se pomalu dostává do aktivity, jakou překypoval před covidem. V březnu soustředění v Loučovicích, pak víkendová akce v Jindřichově Hradci, na zelený čtvrtek následovalo soustředění ve Vyšším Brodě, včera line dance seminář s Davidem Dvořákem pro méně zkušené, nyní seminář A1 a A2 pro pokročilé.

Prostě se to naše tancování opět pěkně rozjelo a kdo je aktivní, tak i přesto, že kroužek kvůli mým pracovním či zdravotním důvodům několikrát odpadl, pokročil ve svých znalostech pěkně dopředu. A tak nezbývá, než si přát, aby to tanečnicím a tanečníkům Šumaváčku vydrželo a abychom se už mohli začít věnovat naplno square dancingu. Už jsme s ním nenápadně začali.

 

Krásné jarní dny přeje

    Míra Procházka

 

 

 

 

 

Níže si můžete prohlédnout fotky z již neaktuálních slovíček.
 
Myška, křeček, křepelky, tři koťátka, zakrslý králíček. O to jsme se rozrostli od května. Opravdu se nenudím...
 
 

 

 

 

 

 

 

Nahoře: Tak to jsme my dva. Šumavští braši, kteří si letošní zimy užívají plnými doušky.

 

 

  

A ještě přikládám pár obrázků z toho, jak jsme se měli během koroprázdnin.

  

Mikroskop nás baví. Otevírá se nám úplně nový svět...

Obrázky z výprav za poznáním.

Nahoře: Zvědavě vykukující larvičky chrostíků ze své schránky.

Dole: Další dva chrostíci, dřípatka horská, poznali jste larvu vážky? A ještě sýkora uhelníček a jeden pavouček.

  

    

Bobři jsou hodně pracovití.

Bobří hráz.

Když objevujeme zaniklé osady nalézáme krásná místa.

No není nádherná?

Bylinky a sazeničky ve verandě.

Ten bobr se nemohl rozhodnout, kde bude hlodat...

 

O svatojakubské noci jsme nasbírali devatero kouzelných bylin, uvařili kouzelný čaj, zapálili slavnostní táborák (byť jen ve stolním provedení) a pak jsme si hezky vyprávěli.

Fešanda z vyrovnávačky.

Otakárek fenyklový

 

Pijavku koňskou zná každý, ale už jste viděli splešťuli blátivou? Ano, tu, co znáte z Ferdy a ze Včelích medvídků.

Mladí hydrobiologové v akci.

 

 

 

Dole uvidíte fotky z již smazaných "Aktuálních slovíček".